یکی دیگر از مواردی که باعث میشود پکیج کار نکند، تشکیل نشدن شعله یا تشخیص نشدن آن میباشد. در این صورت دستگاه سه مرتبه سعی میکند شعله را تشکیل دهد یا در صورت تشکیل آن را تشخصی دهد و بار چهارم ارور میدهد تا خدایی نکرده گاز زیادی در خانه پخش نشود.

این که در یک پکیج شعله تشکیل نشود یا تشخیص داده نشود، توسط ارور نمایشگر نشان داده میشود. معمولا ارور های زیر نشان دهنده عدم تشکیل یا تشخیص شعله هستند:

سرویس و تعمیر پکیج در کرمان: 09364284644 بینا

 

ارور E2 در مدل های دیجیتال ایران داریاتور

ارور 70 80 در پکیج های آنالوگ ایران رادیاتور

ارور قرمز ثابت در پکیج های اپتیما، کالدا ونزیا و آلتا بوتان

ارور A01 در پکیج روما بوتان

ارور  E01 در پکیج پرلا بوتان

ارور E1 در پکیج سی وی بوتان

ارور 10 در پکیج بنسره پرو بوتان

ارور  E1 در پکیج های سری A تاچی

ارور E1 در پکیج های سری B تاچی

ارور E1 در پکیج های لورچ

ارور E1 در پکیج های گلدیران

ارور 102 در پیکج های آریستون

سرویس و تعمیر پکیج در کرمان: 09364284644 بینا

 

دلیل این مشکل چیست؟

دلایل زیادی میتوانند باعث تشکیل نشدن شعله شوند که از بیشترین به کمترین عبارتند از: قطع بودن گاز خانه، خراب شدن جرقه زن، خراب شدن سنسور حسگر شعله (میله یون)، خراب شدن شیر گاز، هوا گرفتن شلنگ گاز، کمبود فشار گاز، خرابی برد الکترونیک دستگاه پکیج، خیس شدن یا اتصال بدنه میله یون، و حتی سوراخ شدن مبدل اصلی دستگاه و خیس شدن برنر.

1. اولین چیزی که بعد از عدم تشکیل شعله باید چک بکنید این است که آیا گاز خانه وصل است یا خیر. در موارد بسیاری مشاهده شده که گاز یا از طرف شرکت گاز قطع شده یا صاحبخانه به مسافرت رفته و یادش رفته است که گاز را وصل کند. پس از این که مطمئن شدیم گاز خانه وصل است سراغ بقیه موارد میرویم.

2. جرقه زن پکیج نیز مانند جرقه زن های گاز خانگی عمری دارد و بعد از چند سال کار کردن ضعیف میشود. یعنی دیگر نمیتواند مثل قبل ولتاژ را انتقال دهد یا این که جرقه را از پایین به برنر وصل میکند و شعله تشکیل نمیشود. در این حالت دستگاه پکیج با یک صدای انفجار روشن میشود یا این که کلا دیگر استارت نمیزند. 

تست جرقه زن به این صورت است که با احتیاط کامل، هنگامی که دستگاه دارد جرقه میزند یک کبریت روشن کنید و کنار جرقه زن بگیرید، اگر شعله تشکیل شد یعنی جرقه زن مشکل دارد.

جرقه زن به این شکل است و در یک پست دیگر آن را به تفصیل شرح میدهم:

 

 

 

 

 

Image result for ‫جرقه زن پکیج‬‎

سرویس و تعمیر پکیج در کرمان: 09364284644 بینا

 

3. سنسور حسگر شعله یا همان میله یون، یکی از قطعاتی است که داخل برنر (محل آتش) دستگاه قرار دارد و معمولا کنار جرقه زن زندگی میکند. این میله، وجود و تشکیل شدن شعله را به برد اعلام میکند و در نتیجه برد اجازه میدهد که شعله ادامه داشته باشد. این میله نیز ممکن است بعد از مدتی ضعیف شود و نتواند به برد اعلام وجود شعله بکند. میله یون وقتی خراب است که ما با چشممان شعله و تشکیل شدن آن را میبینیم اما دستگاه متوجه وجود شعله نمیشود و بعد از چند ثانیه شعله را قطع میکند (البته در این حالت ممکن است که تشخصی برد هم اشتباه باشد که در پایین توضیح داده ام). همچنین ممکن است میله یون در جای درستی قرار نگرفته باشد که پایین توضیح داده ام باید چه کار کنید.

شکل میله یون یکی از این ها است و بعدا بیشتر راجع به چگونگی کار آن برایتان توضیح میدهم:

 Image result for ‫جرقه زن پکیج‬‎

4. خراب شدن شیر گاز:

معمولا شیر های گاز خراب نمیشوند و عمر بسیار بالایی دارند. برای این که از صحت عملکرد آن مطلع شویم میتوانیم از همان تست چوب کبریت که بالا توضیح داده ام استفاده کنیم و همچنین میتوانیم مهره بالای شیر گاز را با آچار شماره 30 یا با آچار فرانسه باز کنیم و ببینیم گاز می آید یا نه (ولی این تست خطرناک است و بهتر است همان تست چوب کبریت را با احتیاط انجام دهید).

شکل شیر گاز که بعدا آن را هم در یک پست جدا خدمتتان معرفی میکنم:

 Related image

5. هوا گرفتن شلنگ گاز معمولا صورت نمیگیرد اما برای از بین رفتن هوای داخل آن بهترین کار این است که شلنگ گاز را از زیر پکیج باز کنید تا مقداری گاز از آن خارج شود. بعد از بستن شلنگ گاز حتما با مقداری کف، نبود نشتی را بررسی کنید تا خدایی نکرده گاز وارد خانه تان نشود.

6. کمبود فشار گاز نیز از موارد معدودی است که معمولا پیش نمی آید اما تجربه آن را داشته ام. در این حالت (مخصوصا اگر از گاز مایع برای پکیج استفاده شود) شعله آنقدر کوتاه است و کم جان است که میله یون وجودش را متوجه نمیشود. 

7. خرابی برد الکتروینک به سه صورت ممکن است شکل بگیرد. یکی این که ترانس جرقه زن دستگاه خوب کار نکند یا اصلا کار نکند. یکی این که فرمان آزاد کردن شعله به سیر گاز داده نشود و در آخر هم این که برد الکترونیک نتواند پیام ارسالی میله یون را درک کند.

8. بعضی اوقات ممکن است میله یون خیس باشد یا یون های تشخصی را به جای دیگری بفرستد (به خاطر اتصال به بدنه یا حتی مشکل دار شدن درخت سیم دستگاه) در این صورت نیز شعله تشخصی داده نمیشود.

9. و در آخر ممکن است مشکل از خیس شدن برنر باشد که دلیل آن سوراخ شدن مبدل اصلی است.

سرویس و تعمیر پکیج در کرمان: 09364284644 بینا

 چه کار باید بکنیم؟

میرسیم به بحث شیرین تعمیرات:

بعضی از موارد مانند قطع بودن گاز خانه و هوا گرفتن شلنگ گاز که معلوم است باید چکار بکنیم. 

اما اگر تست چوب کبریت انجام دادیم و متوجه شدیم جرقه زن خراب است چه کار کنیم؟

اولین کار این است که جرقه زن را با پارچه خیس تمیز کنید و با سمباده روی آن بمالید اما برای این کار دستگاه را از برق بکشید که خدایی نکرده برق نگیردتان. ولتاژ جرقه زن بسیار بالاست و بنده تجربه برق گرفتگی از جرقه زن را داشته ام (اما شکر خدا زنده هستم چون ولتاژ بالاست نه آمپر). سپس دستگاه را به برق بزنید و صبر کنید جرقه زن، جرقه بزند. اگر شعله تشکیل نشد، آن را مجددا با چوب کبریت تشکیل کنید. سپس دو ثانیه صبر کنید تا جرقه زن داااغ شود. بعد یک دو سو را زیر آن بدهید تا اندازه یک میلیمتر بالا بیاید. تجربه نشان داده که در بسیاری از موارد، با سرویس جرقه زن به شکل بالا، جرقه زن تا 5 سال دیگر هم عمر خواهد کرد.

اگر با این روش هم جرقه زن درست نشد و یا باز هم دیدید که جرقه از پایین آن زده میشود، باید جرقه زن را تعویض کنید. تعویض جرقه زن کار بسیار ساده است. یک پیچ گوشتی چهارسو میخواهد که میله جرقه زن را باز کنید و از فیش آن در برد در بیاورید و میله جدید را نصب کنید.

اگر جایی گیر کردید به من زنگ بزنید تا کمکتان کنم.

اگر متوجه شددی که شعله تشکیل میشود اما میله یون آن را تشخیص نمیدهد چه؟

در این صورت باز هم دستگاه را از برق بکشید و این بار میله یون را با دستمال تمیز کنید و سمباده بمالید. انشاالله که درست میشود. اگر درست نشد، تعویض یون هم مانند جرقه زن کار ساده ای است.

سرویس و تعمیر پکیج در کرمان: 09364284644 بینا

آموزش تعمیر پکیج آریستون، آلزان، آماتیس، ا ج ا، اخگر، استانبول، ال جی، ایتالترم، ایران رادیاتور، ایساتیس، ایمرگاس، باکسی، بایکان، بایماک، بوتان، بوش، بیاسی، پلار، تاچی، دئوترم، دمراد، دیلاکس، دیمردکوم، رادیانت، روکا، روکا و وستن، ری، سونیه دوال، شاپه، شفیع سازه، شرق، فاگور، فرولی، گارز، گرم ایران، گلدیران، لامبرت، لورچ، مارس، مگاترم، ناوین، نو افلوریدا، والترو، وایلانت در کرمان: 09364284644 بینا.