یکی از مسائلی که باعث میشود پکیج شوفاژ دیواری کار نکند و ارور بدهد، کمبود فشار آب در رادیاتور آن است.

فشار آب رادیاتور پکیج توسط قطعه ای به نام مانومتر یا گیج فشار آب قابل مشاهده است که معمولا در اکثر پکیج ها شبیه به شکل زیر میباشد:

Image result for ‫مانومتر پکیج‬‎

رزوه این قطعه به یکی از هیدرولیک های پکیج وصل میشود و هر چه فشار داخل پکیج بیشتر بشود، فنر داخل آن فشرده تر میشود، در نتیجه عقربه مانومتر مقدار بیشتری را نشان میدهد. در بعضی موارد دیده شده که فنر داخل مانومتر ضعیف شده و فشار واقعی را نشان نمیدهد که در این صورت تنها راه چاره تعویض مانومتر میباشد.

در موارد دیگر ممکن است این قطعه رسوب بگیرد، خصوصا محل رزوه که سوراخ بسیار کوچکی دارد. به این ترتیب مانومتر پکیج همیشه یک عدد ثابت را نشان میدهد و متوجه نمیشوید که فشار داخل دستگاه چقدر است.

کمبود فشار آب در پکیج به دو علت ممکن است خسارت به بار بیاورد، اول این که اگر فشار آب کم باشد، این امکان وجود دارد که پمپ گران قیمت دستگاه خشک کار کند و در نتیجه آن خنک نشود و بسوزد، دوم این که ممکن است یکی از قطعات فوقانی دستگاه به علت گرمای بیش از حد ذوب شود.

به همین دلیل سازندگان پکیج تصمیم گرفتند برای این که دستگاه خشک کار نکند، یک قطعه ایمنی به نام پرشر سوئیچ آب یا همان کلید فشارسنج آب تعبیه کنند. این کلید اجازه نمیدهد مادامی که فشار داخل پکیج کمتر از 0.7 بار است دستگاه استارت بزند و معمولا با یکی از ارور های زیر، دستگاه به شما اطلاع میدهد که کمبود فشار آب دارد:

ارور چهل هفتاد 40 -70 در مدل های آنالوگ ایران رادیاتور

ارور E1 در مدل های دیجیتال ایران داریاتور

ارور قرمز ثابت یا سبز چشمک زن سریع در پکیج های اپتیما، کالدا ونزیا و آلتا بوتان

ارور A04 در پکیج روما بوتان

ارور  E04 در پکیج پرلا بوتان

ارور E27 در پکیج سی وی بوتان

ارور 40 در پکیج بنسره پرو بوتان

قرمز و زرد در پکیج کالدا بوتان

ارور  E4 در پکیج های سری A تاچی

ارور E9 در پکیج های سری B تاچی

ارور E8 در پکیج های لورچ

ارور E4 در پکیج های گلدیران

ارور 102 در پیکج های آریستون

رفع عیب:

برای اینکه فشار مدار رادیاتورها زیاد شود کافی است شیر پرکن دستگاه را باز کنید و صبر کنید تا عقربه مانومتر به یک تا یک و نیم برسد و سپس شیر پرکن را ببندید.

ویدیو زیر به شما کمک میکند تا دستگاه را آب کنید:

[http://www.aparat.com/v/8MurC]

شیر پرکن پکیج یک شیر کوچک است که معمولا در زیر دستگاه در حالت بسته قرار دارد. باز کردن این شیر موجب افزایش فشار در مدار گرمایش پکیج میشود. در نتیجه اگر این شیر همیشه باز باشد، یا فشار دستگاه بیش از حد زیاد میشود یا دستگاه مستهلک میشود زیرا مرتب آب جدید (= رسوب جدید) وارد دستگاه میشود.

چرا فشار دستگاه کم میشود؟ 

تنها دلیل کاهش فشار آب دستگاه وجود نشتی میباشد. پس اگر یک سرویسکار به خانه شما آمد و دلایل چپندرقیچی برای کاهش فشار آب آورد بدایند یا میخواهد از شما پول بشتری بگیرد و قطعه ای را عوض کند یا واقعا بی سواد است.

[https://www.aparat.com/v/jB3GL]

در یک مدار بسته، فشار نباید کاهش پیدا کند مگر در مواردی خاص مثل ایجاد هوا در رادیاتور ها و خارج شدن آن از شیر هواگیری اتومات پمپ. این مسئله باعث میشود تقریبا هر شش ماه یک بار فشار آب داخل دستگاه کم شود مخصوصا زمانی که هواگیری رادیاتور ها را انجام میدهید.

چون مدار بسته است، اگر اندازه یک فنجان هم نشتی داشته باشید فشار مدار کاهش پیدا میکند. پس اگر متوجه کاهش فشار شدید مطمئن باشید جایی نشتی وجود دارد.

پیدا کردن نشتی آب را در یک پست جدا توضیح میدهم.

اگر کمک بیشتری خواستید با من تماس بگیرید: 09364284644 بینا سرویس پکیج در کرمان

آموزش تعمیر پکیج آریستون، آلزان، آماتیس، ا ج ا، اخگر، استانبول، ال جی، ایتالترم، ایران رادیاتور، ایساتیس، ایمرگاس، باکسی، بایکان، بایماک، بوتان، بوش، بیاسی، پلار، تاچی، دئوترم، دمراد، دیلاکس، دیمردکوم، رادیانت، روکا، روکا و وستن، ری، سونیه دوال، شاپه، شفیع سازه، شرق، فاگور، فرولی، گارز، گرم ایران، گلدیران، لامبرت، لورچ، مارس، مگاترم، ناوین، نو افلوریدا، والترو، وایلانت در کرمان: 09364284644 بینا.