معمولا با گذشت چند سال، آب داخل رادیاتور ها رسوب میکند (به صورت نرمال حدود 4 سال، مخصوصا در شهری مانند کرمان که سختی آب زیاد است). رسوب آب داخل رادیاتور باعث میشود که آب به خوبی در رادیاتور دور نزند، دمای جوش آن بالا برود و در نهایت رادیاتور به خوبی گرم نشود. 

یک راه تشخصی سریع برای این که بفهمیم رادیاتور رسوب گرفته است یا نه این است که پکیج را زیاد کنیم و ببینیم بالا و پایین رادیاتور ها به یک اندازه گرم میشوند یا نه.

آموزش تعمیر پکیج آریستون، آلزان، آماتیس، ا ج ا، اخگر، استانبول، ال جی، ایتالترم، ایران رادیاتور، ایساتیس، ایمرگاس، باکسی، بایکان، بایماک، بوتان، بوش، بیاسی، پلار، تاچی، دئوترم، دمراد، دیلاکس، دیمردکوم، رادیانت، روکا، روکا و وستن، ری، سونیه دوال، شاپه، شفیع سازه، شرق، فاگور، فرولی، گارز، گرم ایران، گلدیران، لامبرت، لورچ، مارس، مگاترم، ناوین، نو افلوریدا، والترو، وایلانت در کرمان: 09364284644 بینا.

آموزش تعمیر پکیج آریستون، آلزان، آماتیس، ا ج ا، اخگر، استانبول، ال جی، ایتالترم، ایران رادیاتور، ایساتیس، ایمرگاس، باکسی، بایکان، بایماک، بوتان، بوش، بیاسی، پلار، تاچی، دئوترم، دمراد، دیلاکس، دیمردکوم، رادیانت، روکا، روکا و وستن، ری، سونیه دوال، شاپه، شفیع سازه، شرق، فاگور، فرولی، گارز، گرم ایران، گلدیران، لامبرت، لورچ، مارس، مگاترم، ناوین، نو افلوریدا، والترو، وایلانت در کرمان: 09364284644 بینا.

Image result for sludge in radiator

سرویس و تعمیر پکیج در کرمان: 09364284644 بینا

 

دلیل این مشکل چیست؟

مهم ترین دلیل گرم نشدن رادیاتور ها و یا کم گرم شدن آن ها بعد از چند سال، سختی زیاد آب (رسوب) میباشد.

دلایل دیگر که روی این موضوع تاثیر میگذارند عبارتند از سرویس نشدن پکیج، بستن شیر رادیاتور، دور نزن آب رادیاتور ها در تابستان و وارد شدن آب کثیف به داخل رادیاتور ها.

اگر پکیج را هر سال خودتان یا سرویسکار سرویس کند و باد منبع انبساط پکیج به صورت دوره ای تنظیم شود، تا حد زیادی جلوی رسوب گرفتن دستگاه و پکیج گرفته میشود. 

همچنین این که شیر رادیاتور یا مسیر رفت و برگشت را ببندیم، یا اگر اجازه ندهیم پکیج در تابستان چند مرتبه رادیاتور ها را نیمه گرم کند، رادیاتور ها به حد زیادی رسوب میگیرند. دقت کنید که رسوب به دو علت به وجود میاید، یکی این که آب را خیلی داغ کنیم و کلیسم و منیزم آن جدا شود (مانند گچ داخل کتری و سماور) و یکی دیگر این که آب یک جا بماند و املاح آن روی هم جمع شوند و سفت شوند.

Image result for sludge in radiator

همچنین یک علت کثیفی رادیاتور ها این است که آب به شدت کثیف وارد آن ها شده است. بنده بار ها دیده ام که رادیاتور ها بعد از چند ماه به شدت کثیف میشوند و مشکل از کثیفی لوله های رفت و برگشت و یا آب اولیه ای بوده است که وارد رادیاتورها شده است.

سرویس و تعمیر پکیج در کرمان: 09364284644 بینا

 چه کار باید بکنیم؟

اگر متوجه شدید که خانه مثل قبل گرم نمیشود و رادیاتور ها با وجود این که درجه پکیج را زیاد کرده اید فقط گرم میشوند و یا حتی گرم هم نمیشوند (معمولا رادیاتورهای دور تر از پکیج دیر تر گرم میشوند یا اصلا گرم نمیشوند) باید به فکر تمیز کردن رادیاتور ها باشید.

سه روش کلی برای این کار هست که هر کدام مزیت و عیب خود را دارد.

روش اول:

وصل کردن شلنگ ورودی پکیج به شیر رفت رادیاتور ها در زیر پکیج و آزاد گذاشتن شلنگ برگشت برای دفع کثیفی های داخل رادیاتورها

مزیت های این روش یکی ارزان تر بودن این کار به دلیل سختی کمتر نسبت به دو روش دیگر، یکی شسته شدن مسیر رادیاتورها و یکی دیگر هم کمتر بودن کثیف کاری است (کثیف کاری محدود به آشپزخانه میشود).

برای انجام این روش باید آب داخل دستگاه را خالی کنید. بعد تمام شیر های زیر پکیج را ببندید. سپس با استفاده از یک تبدلی دو به دو و نیم، شلنگ ورودی پکیج را به شلنگ رفت رادیاتورها وصل کنید. شلنگ برگشت را نیز باز کنید و سر آن را داخل لوله خرطومی جارو برقی بکنید تا بتوانید آب پرفشاری که از آن خارج میشود را به سمت فاضلاب هدایت کنید.

بعد تمام رادیاتورها را ببندید (شیر رفت یا همان شیر بالای رادیاتور را به راست بچرخایند) تا بتوانیم یکی یکی فشار آب را داخل هر کدام وارد کنیم. حالا شیر ورودی پکیج را باز کنید تا آب وارد مسیر شود، سپس یکی از رادیاتور ها را باز کنید تا آب داخل آن دور بزند و صبر کنید تا آبی که از شلنگ برگشت خارج میشود کاملا شفاف شود.

بعد تمام مراحل را بر عکس انجام دهید و از نتیجه لذت ببرید (نیاز به هواگیری رادیاتور ها نیست اما محض اطمینان رادیاتور ها را هواگیری کنید).

عیب روش اول این است که بسیاری از رسوبات و سنگ ها با این روش از رادیاتور خارج نمیشوند.

Image result for sludge in radiator

روش دوم:

در روش دوم به سراغ رادیاتورها میرویم و مهره پایین آن را باز میکنیم.

مزیت های این روش یکی قیمت کمتر نسبت به روش سوم است. یکی دیگر این است که بساری از رسوبات داخل رادیاتور تمیز میشود، همچنین کثیف کاری و زحمت کمتری نسبت به روش سوم دارد و مسیر پکیج تا رادیاتور نیز تمیز خواهد شد.

برای انجام این کار فشار مدار را خالی میکنیم (آب داخل پکیج خالی شود تا درجه مانومتر پکیج عدد صفر را نشان دهد) بعد شیر ورودی آب سرد به پکیج را میبندیم. سپس یک تشت زیر مهره پایین پکیج میگذاریم تا وقتی مهره را باز کردیم، آب کثیف به داخل تشت بریزد. بعد با یک فرانسه مهره را باز میکنیم و صبر میکنیم تا آب داخل رادیاتور خالی شود. حالا باید شیر ورودی آب سرد به داخل پکیج را باز کنیم تا آب وارد رادیاتور شود و از مهره پاین آن خارج شود.

سپس تمام مراحل ره برعکس انجام میدهیم و از نتیجه لذت میبریم.

عیب این کار این است که باز هم ممکن است مقداری رسوب که خیلی سفت شده اند داخل رادیاتور ها باقی بماند.

این روش را در ویدیوی زیر توضیح داده ام:

[http://www.aparat.com/v/7zsfu]

روش سوم:

در این روش رادیاتور کامل باز میشود و در حیاط یا بالکن شسته میشود.

مزیت این روش این است که رادیاتور بهتر از دو روش اول شسته میشود اما به نظر بنده معایب این روش آنقدر زیاد است که بهتر است از روش دوم استفاده شود.

برای انجام این روش باید فشار آب مدار رادیاتور را به صفر برسانیم (مانند هر دو روش قبل) سپس با یک آچار فرانسه، شیر رفت و برگشت را از رادیاتور جدا کنیم، رادیاتور را به حیاط یا بالکن برده و آن را با فشار آب و سیخ تمیز کنیم.

معایب این روش بسیار زیاد است. یکی این که کثیف کاری زیادی دارد. دوم این که شستن رادیاتور به این روش هزینه زیادی روی دستتان می اندازد. سوم این که خیلی اوقات جاهایی از رادیاتور آب میدادند و طی سال های قبل رسوب کرده و آب بندی شده اند که با این روش رسوب ها از بین رفته و رادیاتور مججد نشتی میکند در نتیجه ممکن است نیاز به آچار رادیاتور پیدا کنید. چهارم این که بعضی وقت ها ممکن است مجبور به حذف یک پره شوید و این یعنی ممکن است مجبور به نصب مجدد رادیاتور شوید. پنجم این که رادیاتور در این حالت به علت این که آب کثیف و سنگین داخل آن است به شدت سنگین است و کمر درد هم خواهید شد.

سرویس و تعمیر پکیج در کرمان: 09364284644 بینا